СИТОНИЈА

Ситонија е вториот полуостров на Халкидики. Се наоѓа помеѓу полуостровите Касандра и Атос, односно Света Гора. Името го добила по Ситон, синот на богот Посејдон, а помеѓу древните градови на Ситонија, можеме да ги издвоиме Галипсос, Торони, Сингос, Сарти и други. Највисоката точка на Ситонија е планината Итамос.
Полуостровот Ситонија го сочинува прекрасниот брег во должина од 500 км. Живописните места, опкружени со прекрасни заливи и плажи од една страна и прекрасни борови шуми и плантажи со маслинки од другата страна, претставуваат вистинска оаза на мир, спокој и апсолутно задоволство.
Медитеранската клима на Ситонија како и боровата шума се главни аргументи за здрава клима и опуштен одмор.
Некои од најубавите плажи се наоѓаат на Ситонија, ги има преку 70 и со тоа може да се задоволи сечиј вкус, од оние кои бараат чисти песочни плажи до љубителите на камчести плажи. Поголемиот дел од плажите поседуваат "Сино знаме", кое означува кристално чиста вода.
Покрај оние просечните, може да се најдат и многу напуштени плажи, кои се со ретко пристапна обала која претставува вистински рај за оние кои сакаат да побегнат од гужвите. Ситонија нуди мирен и опуштен одмор во егзотична природа, а за авантуристите на располагање се и голем број на кампови.
Туристите на располагање имаат голем број на ресторани, кафулиња, таверни, рибни ресторани, пекари, продавници и маркети.
Некои од најпознатите плажи на Западниот брег се: Геракини, Псакудиа, Метаморфози, Никити, Неос Мармарас, Порто Карас, Торони, Порто Куфо, додека на источниот брег се Пирагидики, Агиос Николаос, Омос Панагиас, Вурвуру, Сарти и Каламици.
Едно од најпопуларните места за посета е Неос Мармарас кое нуди голем број на прекрасни плажи во самото место и бројни помали плажи во близина, како и таверни, продавници и ресторани.
Од тука се организираат бројни излети кои ги организираат локалните агенции, како што е крстарење по заливот Торонеос, шопинг тури до Солун, екскурзии со автобус за разглед, екскурзија до Света Гора и незаборавната Грчка вечер која треба да доживее со неверојатен залез на сонце, традиционален грчки танц и локална кујна.

Филтри